Dom przy Gościnnej 14.

Dom przy Gościnnej 14.

Wkrótce otworzymy przy ulicy Gościnnej 14 (dawne Oratorium) centrum społeczne dla mieszkańców Oruni. Przed II wojną światową działało w nim kino i spotykała się w nim lokalna społeczność niemiecka. Po wojnie zmienili się mieszkańcy, budynek oddano księżom Salezjanom. Przez jakiś czas odbywały się w nim przedstawienia teatralne, urządzano jasełka, spotkała się w nim młodzież i harcerze związani z kościołem, aż wreszcie budynek odszedł w zapomnienie. Dziś we współpracy z księżmi Salezjanami chcemy nadać temu miejscu nową jakość, by od nowa zaczęło tętnić życiem, służąc lokalnej społeczności poprzez nowoczesna formę i ciekawą ofertę dostosowaną do potrzeb dzisiejszego dnia.

Budynek wymaga olbrzymich prac remontowo-renowacyjnych, które zostanę przeprowadzone dzięki finansowaniu jakie udało nam się pozyskać z projektu Akademia Kompas, wybranego do realizacji spośród wielu propozycji przez Velux Foundations. To dzięki duńskim sponsorom otworzymy dom już za kilka miesięcy i zaprosimy do niego lokalnych mieszkańców Oruni.

Czym będzie to miejsce?

Budynek zostanie gruntownie wyremontowany i przygotowany do następujących zadań. Będą tu się odbywać zajęcia dla około 100 dzieci i młodzieży, wyszukanych z oruńskich ulic przez streetworkerów z Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Powstanie w nim sala komputerowa wyposażona w nowoczesny sprzęt i klocki LEGO MINDSTREAM. Będziemy oferować dzieciom kursy z fotografii, pomoc w odrabianiu lekcji, zajęcia artystyczne, wyjścia do kin, wspinaczki, zajęcia komputerowe, zrobimy im wystawę plenerową w przestrzeni oruńskiej dzielnicy.

Te przedsięwzięcia mają głęboko ukryte cele ? cel edukacyjny (przyciągnąć do nauki dzieci, które nie lubią szkoły i wagarują z lekcji – poprzez zajęcia z LEGO, komputery) . Drugi, głębszy cel, to zagospodarowanie wolnego czasu i w ten sposób zatrzymanie napływu dzieci do domów dziecka.

Kolejne zadanie domu na Gościnnej 14 : chcemy za dzieciakami trafić i przyciągnąć do Oratorium rodziny, matki, ojców, dziadków i uczynić ich wszystkich współodpowiedzialnymi za to miejsce. Chcemy, by ten dom działał dla społeczności oruńskiej przez kolejne lata. By na przykład seniorzy mogli się tutaj nauczyć pracować przy komputerach, młode matki mogły spotkać się i porozmawiać o swoich sprawach. Będzie to także miejsce, w którym będzie można zasięgnąć fachowej porady prawnej i czy też poszukać sposobu na rozwiązanie problemów.

7OLDVSGQCJYRONKM 5XWUZWJBSFO0T2PS

Dodaj komentarz